Ο Μαγνητικός Τομογράφος χρησιμοποιεί ένα μαγνητικό πεδίο και όχι ιοντίζουσα ακτινοβολία προκειμένου να απεικονίσει το σώμα του παιδιού. Αποτελεί ιδανική μέθοδο απεικόνισης για τον εγκέφαλο, τη σπονδυλική στήλη, την κοιλιά και τις αρθρώσεις.
Στο Τμήμα Μαγνητικού Τομογράφου του «ΜΗΤΕΡΑ» υπάρχει ιδιαίτερα φιλικό και ευχάριστο περιβάλλον προς τους μικρούς εξεταζόμενους και τους συνοδούς τους. Για παιδιά οριακής ηλικίας (4-7 ετών) και προκειμένου να αποφευχθεί η αναισθησία υπάρχει παιχνίδι – εξομοιωτής του Μαγνητικού Τομογράφου: τα παιδιά πραγματοποιούν τις δικές τους μαγνητικές τομογραφίες σε ειδικές κούκλες ενώ παρακολουθούν σε οθόνη την αντίστοιχη για κάθε κούκλα ιστορία που τους εξηγεί πώς οι κούκλες έκατσαν ακίνητες και έβγαλαν καλές «φωτογραφίες».
Στη συνέχεια το παιδί μαζί με το συνοδό οδηγείται στην αίθουσα του Μαγνητικού Τομογράφου όπου υπάρχει ειδικό σύστημα προβολής κινουμένων σχεδίων, χαλαρού φωτισμού και μουσικής, το Ambient Experience. Ακόμη, εφόσον το παιδί επιθυμεί, μπορεί να φέρει μαζί του δικό του CD με μουσική προκειμένου να το ακούει κατά τη διάρκεια της εξέτασης.
Ο Μαγνητικός Τομογράφος του Νοσοκομείου «ΜΗΤΕΡΑ» είναι ένας ανοικτός μαγνητικός τομογράφος υψηλού πεδίου (1.0 Τ), στον οποίο το παιδί ξαπλώνει χωρίς να μπαίνει στον «κλασσικό σωλήνα», έχει οπτική περιμετρική επαφή από το πλάι και είναι δυνατό να έχει σωματική επαφή με το γονιό ή τον κηδεμόνα που μπαίνει στο δωμάτιο μαζί του. Όπως όλοι οι Μαγνητικοί Τομογράφοι κάνει ένα ρυθμικό έντονο θόρυβο κατά τη διάρκεια της εξέτασης.
Το παιδί ξαπλώνει στο κρεβάτι του Μαγνητικού Τομογράφου και τοποθετούνται στα αυτιά του ειδικά ακουστικά για να ακούει καλύτερα τη μουσική και να μειώνεται ο θόρυβος της εξέτασης. Στα βρέφη και μικρά παιδιά που υποβάλλονται σε καταστολή τοποθετούνται ειδικά ακουστικά συμβατά με το Μαγνητικό Τομογράφο για την προστασία από το θόρυβο. Η διάρκεια της εξέτασης είναι συνήθως 30΄- 40΄.
Πριν την εξέταση θα σας δοθεί το έντυπο συγκατάθεσης, με το οποίο θα συμφωνήσετε και θα παραχωρήσετε την άδεια για να διενεργηθεί η εξέταση καθώς και το έντυπο συγκατάθεσης για τη χορήγηση αναισθησίας. Οποιεσδήποτε απορίες έχετε κατά τη διάρκεια της συμπλήρωσης των εντύπων θα μπορέσετε να τις συζητήσετε με τις νοσηλεύτριες του Τμήματος και τον παιδοαναισθησιολόγο αντίστοιχα.
Πρέπει να σημειωθεί ότι τόσο για το παιδί όσο και για τους συνοδούς θα πρέπει να διευκρινιστεί πριν την είσοδο στο χώρο του Μαγνητικού Τομογράφου ότι δεν υπάρχει στο σώμα μέταλλο μη συμβατό με το Μαγνητικό πεδίο ή βηματοδότης.
Μπορείτε να παρακολουθήσετε ένα video από μία εξέταση στο Μαγνητικό Τομογράφο.
Γιατί το παιδί μου μπορεί να χρειαστεί να υποβληθεί σε Μαγνητική Τομογραφία;
Η εξέταση θεωρείται απαραίτητη από τους κλινικούς ιατρούς προκειμένου να λάβουν λεπτομερείς πληροφορίες για το τμήμα του σώματος που εξετάζεται και να σχεδιάσουν ανάλογα τη θεραπεία.
Τι διαδικασία απαιτείται προκειμένου να πραγματοποιηθεί η Μαγνητική Τομογραφία;
Μόλις φτάσετε στο Νοσοκομείο θα αναζητήσετε τη γραμματεία του Τμήματος Μαγνητικού Τομογράφου (επίπεδο -2). Είστε ευπρόσδεκτοι να παραμείνετε στην αίθουσα του Μαγνητικού Τομογράφου κατά τη διάρκεια της εξέτασης εφόσον αυτή δεν γίνεται υπό αναισθησία. Ωστόσο αν η συνοδός είναι έγκυος στο πρώτο τρίμηνο ή αν φέρει μεταλλικά υλικά στο σώμα ή βηματοδότη θα πρέπει να ενημερώσει το προσωπικό του Τμήματος. Αν το παιδί θέλει να ακούσει κάποιο αγαπημένο του CD κατά τη διάρκεια της εξέτασης μη διστάσετε να το φέρετε.
Το παιδί θα χρειαστεί να ξαπλώσει στο κρεβάτι του Μαγνητικού Τομογράφου και αναλόγως της περιοχής που εξετάζεται θα τοποθετηθεί ένα πηνίο (εξάρτημα που μοιάζει με στεφάνη) γύρω από την περιοχή που εξετάζεται. Ειδικά στη Μαγνητική Τομογραφία εγκεφάλου-κρανίου τοποθετείται ένα πηνίο (που μοιάζει με «περικεφαλαία») το οποίο όμως δεν ακουμπά το κεφάλι. Όταν το παιδί είναι στη σωστή θέση, ο τεχνολόγος που πραγματοποιεί την εξέταση θα μετακινήσει το κρεβάτι προς το κέντρο του μηχανήματος και ο ίδιος θα πάει σε διπλανό δωμάτιο που είναι το χειριστήριο, από το οποίο θα έχει οπτικοακουστική επαφή με το παιδί και το χώρο εξέτασης. Μόλις ξεκινήσει η εξέταση το μηχάνημα θα κάνει ένα έντονο και επαναλαμβανόμενο θόρυβο που μοιάζει με ήχο τυμπάνων, αρκετά δυνατό, αλλά το παιδί και ο συνοδός θα φοράνε ακουστικά για να μειωθεί η ενόχληση και να ακούγεται καλύτερα η μουσική.
Ο τεχνολόγος θα βρίσκεται σε επικοινωνία με το παιδί μέσω μικροφώνου και το παιδί θα έχει στο χέρι του ένα κουμπί προειδοποίησης το οποίο θα μπορεί να πιέσει όταν θέλει να ζητήσει κάτι από τον τεχνολόγο κατά τη διάρκεια της εξέτασης. Μόλις τελειώσει η εξέταση ο τεχνολόγος θα μετακινήσει προς τα έξω το κρεβάτι και το παιδί θα μπορέσει να σηκωθεί.
Τι γίνεται μετά την εξέταση;
Εάν η εξέταση έγινε χωρίς αναισθησία θα μπορέσετε να φύγετε αμέσως μετά. Ο παιδοακτινολόγος θα δει την εξέταση και το επίσημο πόρισμα θα είναι έτοιμο την επόμενη εργάσιμη ημέρα – για την ακριβή ώρα θα σας ενημερώσει η γραμματεία.
Υπάρχουν κίνδυνοι;
Δεν περιγράφονται κίνδυνοι σχετιζόμενοι με τη Μαγνητική Τομογραφία. Σε καμία περίπτωση το παιδί δεν πονά ούτε ενοχλείται κατά τη διάρκεια της εξέτασης.
Η Μαγνητική Τομογραφία δεν μπορεί να διενεργηθεί σε άτομα με μέταλλα στο σώμα που δεν είναι συμβατά με το μαγνητικό πεδίο ή με βηματοδότες γιατί χρησιμοποιείται ισχυρό μαγνητικό πεδίο. Για παιδιά που φοράνε σιδεράκια στα δόντια, οι γονείς θα πρέπει να συμβουλεύονται τον ορθοδοντικό προκειμένου να επιβεβαιώσουν ότι τα υλικά είναι συμβατά με το μαγνητικό πεδίο, διαφορετικά θα πρέπει να αφαιρούνται. Το παιδί πρέπει να φοράει κατά τη διάρκεια της εξέτασης ρούχα χωρίς φερμουάρ ή μεταλλικά κουμπιά, διαφορετικά θα του δοθεί από το Τμήμα να φορέσει νοσοκομειακή ποδιά.
Πριν την εξέταση, η νοσηλεύτρια του Μαγνητικού Τομογράφου θα δώσει στο συνοδό το έντυπο συγκατάθεσης και θα ρωτήσει για πιθανή παρουσία μετάλλων στο σώμα του παιδιού ή για πιθανές αλλεργίες. Θα σας ζητηθεί να υπογράψετε φόρμα συγκατάθεσης που θα τα αναφέρει αυτά αναλυτικά. Επίσης πριν την εξέταση θα σας ζητηθεί να αφαιρέσετε μεταλλικά αντικείμενα, όπως κοσμήματα, ρολόγια, κέρματα, κλειδιά, πιστωτικές κάρτες και κινητά τηλέφωνα, τα οποία θα τα τοποθετήσετε σε ειδικό ντουλάπι με κλειδαριά στο δωμάτιο προετοιμασίας.
Το παιδί σας θα πρέπει να παραμείνει τελείως ακίνητο κατά τη διάρκεια της εξέτασης, οπότε μπορεί να χρειαστεί ήπια καταστολή αν δεν είναι συνεργάσιμο. Σε ορισμένες μαγνητικές χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί ενδοφλέβιο σκιαγραφικό το οποίο μπορεί να βοηθήσει στην καλύτερη απεικόνιση της περιοχής που εξετάζεται. Για την έγχυση έχει τοποθετηθεί νωρίτερα μικρός καθετήρας σε περιφερική φλέβα του παιδιού, συνήθως στο χέρι.
Θέλουμε να σας διαβεβαιώσουμε ότι κάνουμε συλλογικά την καλύτερη προσπάθεια για να είναι η διαδικασία όσο γίνεται πιο ευχάριστη και αποτελεσματική για το παιδί και εσάς, ωστόσο υπάρχουν φορές που η διάρκεια κάποιων εξετάσεων είναι μεγαλύτερη από την αναμενόμενη, οπότε καθυστερήσεις στο πρόγραμμα μπορεί να συμβούν